Sobota 22. září 2018
Svátek má Darina

Ústecký kraj – Vyplatí se kupovat české máslo, nebo je, jako řada produktů, výhodnější jeho pořízení v supermarketech za hranicemi?

Redakce našeho deníku vyrazila za kontrolním nákupem do německého Marienbergu. V tamním Kauflandu jsme pořídili nejlevnější máslo, které bylo v chladicím boxu. Za čtvrt kila jsme zaplatili 1.99 eura, při aktuálním kurzu tedy necelých 53 korun. Levnější máslo za 1.69 eura (cca 45 korun) bylo vyprodané.

A za kolik jsme koupili čtvrt kilogramu másla u nás? Nejlevnější jsme pořídili v supermarketu Lidl – tedy u řetězce se stejným majitelem jako Kaufland – za 56 korun. V akci se dá výjimečně sehnat máslo u českých obchodníků za 47 korun. Obě zakoupená másla obsahovala 82 % tuku.

Obecně se dá říci, že v Německu vyjde máslo o něco levněji než u nás. Připočítat ale musíte obvykle větší náklady na dopravu, podle místa, odkud jedete. S velkým nákupem se může i nákup másla v Německu vyplatit. Řada produktů – salámy, dětské výživy, drogerie – tam většinou vyjdou výhodněji než u nás.

A proč je máslo v Česku nyní tak drahé? S vysvětlením přišlo Ministerstvo zemědělství.

Obchodníci mají z kilogramu másla přes 60 korun

Zvyšování ceny másla ovlivnil souběh mnoha faktorů. Zhruba před dvěma roky skončily mléčné kvóty, které vytvářely řízenou rovnováhu na trhu s mlékem. Přišly ruské sankce a potýkali jsme se s krizí v mléčném sektoru. Také se zvýšila o 16 % poptávka Číny po mléčných produktech. To poměrně výrazně ovlivnilo globální trh.

Rostoucí spotřebitelskou cenu másla na českém trhu dlouhodobě ovlivňují především obchodníci. Zatímco v roce 2009 byla výkupní cena litru mléka přibližně 6 Kč a spotřebitelská cena kilogramu másla 93 Kč, v letošním roce zemědělci za litr mléka dostávají přibližně 8,5 Kč, zatímco obchodníci prodávají kilogram másla za 209 Kč. Zpracovatelé ještě v roce 2009 prodávali kilogram másla za 74 Kč, dnes je to více než 145 Kč.

Je zřejmé, že nejhůře jsou na tom zemědělští prvovýrobci, kterým výkupní cena za devět let vzrostla přibližně o 2,5 Kč za litr mléka (tedy o 43 %). Zpracovatelé za stejné období zvýšili průměrnou cenu kilogramu másla o 71 Kč (o 97 %) a obchodníci prodejní cenu másla o 116 Kč za kilogram (o 125 %).

Obchodníci dlouhodobě zvyšují i svoji marži, ještě v roce 2009 byla přibližně 19 Kč na každém prodaném kilogramu másla (20,6 %), nyní je marže obchodníků přes 64 Kč na kilogramu (30,6 %). V absolutních číslech je tedy více než trojnásobná, zatímco zemědělci dostávají za litr mléka jen 8,5 Kč, tedy jen o třetinu více než v roce 2009.

Aktuálně

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací