Čtvrtek 5. srpen 2021
Svátek má Kristian

Ústecký kraj - Mraky se protrhaly a s dobrým vybavením proto lidé mohli pozorovat částečné zatmění Slunce, které se kolem poledne odehrávalo nad našimi hlavami.

Sluneční kotouč byl zakrytý ani ne z pětiny, proto se zatmění viditelně neprojevilo na poklesu slunečního svitu. Zatmění bylo pozorovatelné od 11.44 do 13.36 hodin. Jedná se po šesti letech o první zatmění ze série sedmi částečných slunečních zatmění, která budeme moci vidět mezi lety 2021 až 2030. Takto zachytila postup slunečního zatmění kamera z Mostu. Pro snímání byl použit filtr ze svářečského skla, který sluneční kotouč zabarvil do zelené barvy.

"Zatmění Slunce vzniká v okamžiku, kdy se Měsíc ve fázi novu ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. V případě, že Měsíc zakryje celé Slunce, hovoříme o úplném zatmění Slunce a při jeho pozorování jsme svědky bez nadsázky dech beroucího představení. Je-li Měsíc v době zatmění na své výstředné dráze dál od Země, je úhlově menší a Slunce nezakryje po celé ploše. Pak pozorujeme rovněž nezvyklé, tzv. prstencové zatmění Slunce. V obou případech je zatmění pozorovatelné pouze v úzkém pásu na Zemi, kde se velkou rychlostí pohybuje měsíční stín. Na velké ploše mimo tento pás je pak zatmění pozorovatelné jako částečné a zákryt Slunce je tím větší, čím blíže se pozorovatel nachází k pásu úplného či prstencového zatmění," vysvětluje Eva Marková Sluneční sekce České astronomické společnosti.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací