Úterý 21. září 2021
Svátek má Matouš

Ústecký kraj - Chomutovští policisté v minulém týdnu přijali dvě oznámení o podvodném jednání, které mělo velmi podobný průběh.

Dvě různé ženy z Chomutova byly v dopoledních hodinách telefonicky kontaktovány z čísla, jež odpovídá oficiálnímu telefonnímu číslu banky, u které mají vedený bankovní účet. Údajný pracovník banky jim sdělil, že k jejich účtu byla podána žádost o úvěr, respektive v druhém případě že byla sjednána půjčka, a to ve výši 100 tisíc korun. Banka si prý potřebuje v souvislosti s půjčkou ověřit údaje, a proto dotyčný kontaktoval majitelku účtu. Ani jedna z poškozených si však předtím o žádný takový úvěr u své banky nezažádala.

Údajný operátor banky pak chtěl znát osobní údaje a údaje týkající se bankovního účtu. "Po jedné z poškozených také požadoval, aby si po telefonu zkusila zažádat o další, „ověřovací“ půjčku, což majitelka účtu na základě jeho věrohodných tvrzení učinila. Následně chtěl, aby transakci dokončila přes vkladový bankomat jiné společnosti, což odmítla. Dotyčný jí také sdělil, že jí bude kvůli jejímu případu kontaktovat někdo z Policie ČR," uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Za pár minut po ukončení hovoru jí volalo číslo, tvářící se jako číslo používané policií se začínajícím trojčíslím 974. Údajný policista jí při telefonickém hovoru potvrdil, že se vůči ní jedná o podvod a chtěl si s ní domluvit schůzku. Na další telefonáty a snahy o kontakt už majitelka účtu nereagovala a vše si pak ověřila u své banky, kde si nechala zrušit telefonicky sjednanou půjčku.

V žádném z popsaných případů majitelky účtů o své peníze na rozdíl od řady jiných podobných případů nepřišly. Podezřelé telefonáty si totiž ověřily u svých bank. Tam zjistily, že se jednalo o podvodníky, kteří napodobili telefonní číslo banky a také tel. číslo policie. Svými obratnými tvrzeními vylákali po telefonu z majitelek účtů údaje a jednu z nich se snažili přimět k transakci, pomocí které by jí připravili o peníze. Obě ženy však díky informacím od skutečných pracovníků banky pak u svých bank provedly potřebná opatření, aby ke zneužití jejich účtů nedošlo.

Podobné případy podvodníků vydávajících se za pracovníky banky se poslední dobou množí napříč celou republikou. Podvodníkům se bohužel často podaří díky napodobení skutečných telefonních čísel banky (anebo policie) a velmi obratné komunikaci získat důvěru majitelů účtů a tím i jejich peníze. "Policisté proto znovu nabádají k opatrnosti. Zejména k tomu, aby lidé při podobných hovorech v žádném případě nesdělovali své osobní údaje ani bezpečnostní údaje z platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví. Kdyby byly Vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku," uzavřela policejní mluvčí.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací