Středa 14. duben 2021
Svátek má Vincenc

ČR - Epidemie covid-19 se v ČR stále nachází ve velmi rizikovém bodě, kdy pokračuje její růst. V průběhu února došlo k jejímu zrychlení i přes zachování opatření ke snížení počtu osobních kontaktů. Zásadní podíl na zhoršení situace má vzestup a rychlé šíření nových variant koronaviru. Přesto je pozitivní zprávou, že vývoj populační zátěže přestal eskalovat a stabilizuje se, byť na vysokých hodnotách. Uvádí to Ministerstvo zdravotnictví.

V důsledku toho reprodukční číslo postupně klesá a aktuálně je rovno 1,05. V následujících cca 7 až 10 dnech se začnou více projevovat i nově přijatá opatření, a je tak vysoká pravděpodobnost, že epidemie začne relativně rychle brzdit.

V sobotu potvrdilo Ministerstvo zdravotnictví v Ústeckém kraji 698 potvrzených případů covid-19. To je o 45 případů méně než před týdnem.

Vysoké počty denních záchytů jsou rizikové zejména proto, že jsou doprovázeny vysokým počtem nově nakažených potenciálně zranitelných pacientů. V současnosti je denně nově diagnostikováno více než 2000 pacientů ve věkové třídě 65+, kterým hrozí až z 35 % vážný průběh onemocnění s rizikem hospitalizace.

Dále rovněž v Česku registrujeme vysokou relativní pozitivitu testů z diagnostické a klinické indikace, které mají nejvyšší vypovídací hodnotu a ukazují na rostoucí prevalenční nálože viru v populaci. Relativní pozitivita těchto testů nyní osciluje kolem hodnoty 40 %. Nicméně neeskaluje k vyšším hodnotám. Nastupující stagnace vývoje tohoto indikátoru patrná v posledních dnech je prvním signálem zpomalení rychlosti šíření nákazy v populaci.

Celkový počet hospitalizovaných pacientů kolísá kolem vrcholové hodnoty tohoto týdne, aktuální hodnota je cca 8 200 hospitalizovaných. Stále registrujeme velmi vysoké počty nových příjmů, které jsou za 4. 3. nahlášeny v počtu +600. Nárůsty počtu hospitalizovaných jsou patrné nejen v regionech Čech, ale nově i v moravských regionech, zejména v Jihomoravském a Olomouckém kraji.

Velmi vysoká a stále velmi rizikově rostoucí zátěž je hlášena z lůžek intenzivní péče, na JIP je nyní registrováno 1 610 pacientů. Vysoce intenzivní péči konzumují rovněž velké počty pacientů: 799 jich je na umělé plicní ventilace a 18 na mimotělním oběhu.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací