Úterý 1. prosinec 2020
Svátek má Iva

Ústí nad Labem – Od konce listopadu 2019 začali televizní diváci v České republice postupně přecházet na nový způsob příjmu televizního signálu, který se označuje zkratkou DVB-T2. Souvisí s tím konec současného pozemního vysílání, které jako první přestaly šířit vysílače v Praze a středních Čechách, a to už v listopadu 2019. Další kraje se postupně přidají. Ústecké vysílače se začnou vypínat od 30. ledna 2020. Od té doby tamní diváci naladí jen nový televizní signál.

Televize Seznam připravila jednoduchý návod, díky kterému si mohou být lidé jistí, že budou moct své oblíbené pořady sledovat v HD kvalitě přes DVB-T2. Stačí si vybrat jednu z následujících tří možností.

Přeladění přes set-top-box

Tato možnost vyžaduje více kroků, které detailně popisujeme i pomocí obrázků.

1. Správný přijímač

1101dvb1

K příjmu vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265) potřebujete správný přijímač (televizi, set-top-box). Poznáte ho podle označení DVB-T2 ověřeno a kulaté samolepky s logem CRA.

2. Připojení k anténě

1101dvb2

Vsuňte propojovací koaxiální kabel do účastnické (anténní) zásuvky. V případě, že využíváte pokojovou anténu nebo nemáte účastnickou zásuvku, se vás tento krok netýká. Kabel zapojte do levé zdířky označené TV.

3. Propojení antény a set-top-boxu

1101dvb3

Druhý konec kabelu připojte do set-top-boxu, do zdířky pro vstup (označeno jako RF IN, IN, VSTUP, ANT IN…).

4. Propojení set-top-boxu a televize

1101dvb4

Zapojte HDMI kabel do set-top-boxu (HDMI kabel koupíte v elektru). Pokud má váš televizor více HDMI vstupů, zapamatujte si, do kterého vstupu set-top box připojujete (většinou jsou označené čísly). V případě, že máte starší typ televizoru, je možné ho propojit prostřednictvím SCART kabelu.

5. Zapněte televizi a vyberte vstup

1101dvb5

Nyní zapněte televizor. Objeví se vám v něm tabulka, pomocí ovladače vyberte vstup (HDMI), do kterého jste set-top box připojili.

6. Nalaďte

1101dvb6

Na ovladači set-top boxu stiskněte MENU – vyberte položku ladění/instalace (dle typu set-top-boxu). Můžete zvolit automatické vyhledávání (ladění), nebo si nastavit ručně kanály, které si chcete naladit. Správně naladěný kanál v síti DVB-T2 poznáte podle označení T2 za názvem televizního programu.

Přeladění přes individuální anténu

V případě, že přijímáte televizní vysílání přes individuální anténu, se po stisknutí tlačítka na svém ovladači programy v novém standardu naladí automaticky.

Přeladění společné televizní antény

U společných televizních antén (STA) je potřeba požádat o přeladění servisní firmu, která vymění či přeladí tzv. kanálové vložky.

Anna Tůmová, tisková mluvčí Českých Radiokomunikací k tomu dodává: „Při přechodu na nový standart pozemního televizního vysílání DVB-T2 je potřeba mít na zřeteli následující:

  • V případě individuální antény si zkontrolovat anténu, zda má dostatečný signál, případně zkontrolovat nastavení antény. Pak se ujistit, zda mají přijímač, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC. Seznam certifikovaných přijímačů najdete na www.dvbt2overeno.cz. U nové televize je potřeba zapnout automatické ladění, ke staršímu modelu televizoru lze připojit set top box a opět pomocí automatického ladění najít programy v novém DVB-T2 standardu. To, že přijímáte programy v novém standartu, poznáte podle toho, že v menu mají za názvem uvedeno T2. V případě stanic České televize jsou pak všechny programy v HD rozlišení.
  • V případě společných televizních antén (STA) je navíc potřeba upravit společnou televizní anténu. To provede specializovaná firma, seznam proškolených firem ve vašem regionu najdete na www.dvbt2overeno.cz . Další postup je shodný jako u individuálních antén, tedy je nutné mít přijímač, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC.
  • Vypínání sítě DVB-T a zapínání DVB-T2 bude postupné. Jako první došlo k vypnutí sítě DVB-T v Praze a Středočeském kraji a to 27. listopadu 2019. Další vypínání nás čeká začátkem ledna 2020 a bude pokračovat až do konce června 2020. Konkrétní termíny přechodu najdete opět na www.dvbt2overeno.cz.“

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací