Středa 26. červen 2019
Svátek má Adriana

Ústecký kraj – Kdo má rád procházky přírodou a turistiku, tak ten jistě zajásá nad dnešním tipem na výlet, tím spíše, že se jedná o přírodní unikát. Tato národní přírodní památka „Kamenná slunce“ se nachází na jediném místě na světě, v západní části Českého středohoří a je tedy součástí Krušnohorské subprovincie.

Příroda zde vytvořila desítky malých „kamenných sluncí“ a najdeme je v malém, opuštěném lomu v údolí Hnojnického potoka, asi 1 km od obce Hnojnice, při silnici z Libochovic směrem na Libčeves a Most.

Pokud si prohlédneme stěnu bývalého lomu zblízka, uvidíme cihlově zbarvené balvany, které tvoří středy – jádra sluncí a z nich směřují paprsky na všechny strany. Na některých místech zůstaly po jádrech jen malé dutiny nebo jamky. Geologové vysvětlují vznik těchto unikátních útvarů tak, že ve třetihorách při sopečném výbuchu, bez výlevu lávy, vzniklo nálevkovité hrdlo, do kterého padal sopečný prach a jílovité úlomky ze stěn prázdného sopečného komína.

1703slunce2

Foto: Ivana Jánošíková

Tyto úlomky byly chladnější než okolní jemnozrnité tufy (druh horniny ze sopečného popelu vyvrženého během sopečné erupce a postupem času sjednoceného do jednolité masy) a proto se od nich okolní rozžhavený materiál ochlazoval a v důsledku smršťování paprskovitě rozpraskal.

Zatím tento fenomén nebyl popsán na žádném jiném místě na světě a proto bylo místo (po objevu geologa M. Malkovského v roce 1953) vyhlášeno chráněným územím a od roku 1992 je navíc také přírodní památkou. Lokalita je zajímavá také tím, že se zde vyskytuje krásná květena, např. Len rakouský či Bělozářka liliovitá.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací