Pátek 24. leden 2020
Svátek má Milena

Děčín - Ornitologický kroužek přiblížil věk a původ jedné z břehulí říčních, které letos hnízdily v Děčíně. Samičku ornitologové odchytili při běžném kroužkování mláďat, díky tomu se její kroužek podařilo odečíst.

Již jako dospělý hnízdící pták byla břehule okroužkována v roce 2011 v obci Čeperka v Pardubickém kraji. Letos ji ornitologové zaznamenali na hnízdišti v Děčíně. Je jí tedy více než osm let. Podle sdělení kroužkovací stanice Národního muzea, která dlouhodobě shromažďuje data o kroužkovaných ptácích, se jedná o dosud nejstarší evidovanou břehuli v České republice.

„Břehule v Děčíně a okolí sledujeme a kroužkujeme také proto, že se s nimi setkáváme v omezených počtech,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Śvýcarsko, a dodává: „Regulace břehů vodních toků tento druh vytlačila do náhradních hnízdišť, která hledají například v odvodňovacích trubkách opěrných zdí, vhodných míst ke hnízdění tedy dnes nacházejí velmi málo.“

1508brehule1

Jedná se o naše nejmenší zástupce čeledi vlaštovkovitých. Foto: Helena Tomšíková

Břehule říční je v České republice chráněna zákonem jako ohrožený druh, jedná se o našeho nejmenšího zástupce čeledi vlaštovkovitých. Jejím přirozeným biotopem jsou vysoké hlinité břehy, které by nejčastěji vznikaly v březích neregulovaných vodních toků. Kvůli umělým regulacim řek a potoků však břehule hledají často náhradní hnízdiště, například v pískovnách nebo v různých prvcích lidských staveb, které jim mohou sloužit jako hnízdní nora. Přímo v Děčíne se nachází několik menších kolonií břehulí říčních, na kterých ornitologové letos celkem okroužkovali 58 jedinců.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací