Neděle 23. leden 2022
Svátek má Zdeněk

Děčínsko - Teplejšího dne už se letos s pravděpodobností rovnající se jistotě nedočkáme. Uprostřed tohoto pracovního týdne nás čekají dvacítky a dozajista i nejeden překonaný teplotní rekord. Možná padne i ten klementinský z roku 1949, jehož hodnota je 19,7 °C. Budiž připomenuto, že v Praze-Klementinu meteorologická měření a pozorování probíhají již od roku 1775, to znamená hnedle čtvrt tisíciletí. To zní drsně, hustě, že? Přidá se k abnormálnímu teplu i slunce? A jak dlouho toto potrvá?

V úterý 19. října to se sluncem rozhodně nebude dobré. Budou mraky, prakticky po celý den a hodně. Zřejmě ale nespadne ani kapka. Někdy po 21. hodině od západu mraků ubude, avšak azurem, resp. ničím nerušenou promenádou hvězd to neskončí, a to kvůli vysokým cirrovitým mrakům. Nejvyšší odpolední teploty okolo 13 až 17 °C, na Chebsku, Karlovarsku, Sokolovsku, prostě tam na západě, okolo 11 až 15 °C.

Ve středu 20. října v odpoledních hodinách teploty vystoupají na plus minus 17 až 21 °C, sem tam až na 22 °C, k ránu klesnou k plus minus 12 až 8 °C, tudíž žádná zimička. Mnoho teplotních rekordů se pořádně zapotí, jako ten z Teplic. Teplice 20. října 2014 naměřily 19,2 °C, letos zjevně naměří více. Žatec před sedmi lety hlásil 18,9 °C, letošní 20. říjen asi vyhraje, co se teplotního maxima týče. Metropole Ústeckého kraje pamatuje až 19,5 °C, a to 20. října 1971. Děčín má v paměti hlavně 20. říjen 1969, neboť tehdá zaznamenal až 20,5 °C. A takto by bylo možné pokračovat ještě dlouho. Zkrátka je před námi fakt teplej den. Bohužel ne slunečnej, přesněji řečeno lze počítat s poměrně velkým množstvím průsvitné vysoké oblačnosti, kterou po západu slunce (a zvláště v noci na následující den) doplní studená fronta. Pršet nebude.

Ve čtvrtek 21. října zejména v noci a ráno sprchne, ale nikterak extrémně. Skupenství srážek bude kapalné napříč všemi nadmořskými výškami, kterými západní a severozápadní Čechy disponují. Ochladí se, nejvyšší odpolední teploty se zastaví na 12 až 16 °C, pouze sporadicky, pokud vůbec, na 17 °C.

Mimoto se rozfouká silnější vítr, zcela překvapivě jihozápadní, později západní a nakonec severozápadní. Na hřebenech hor bude v nárazech dosahovat rychlosti i přes 80 km/h, jinak ale větry nepřekonatelným problémem nebudou. Aktuálně vše nahrává tomu, že největrnějším dnem bude čtvrtek. Mimo hřebeny hor se maxima budou pohybovat nejčastěji v rozmezí 40 až 65 km/h, čili opravdu žádná apokalypsa.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist