Pátek 22. říjen 2021
Svátek má Sabina

Ústecký kraj - Po slunečné středě a po ještě slunečnějším čtvrtku se situace změnila a jak v Karlovarském, tak v Ústeckém kraji (i jinde v Čechách) se ukázaly bouřky. Nebyly nijak zvlášť silné, ale byly.

Příkladem v krušnohorské obci Měděnec v okrese Chomutov za 60 minut napršelo přes 5 litrů vody na metr čtvereční, což byl v rámci celé České republiky jeden z nejextrémnějších hodinových spadů srážek. V Husinci na Prachaticku za 60 minut napršelo 17 litrů vody na metr čtvereční, na Sedlčansku 13 litrů vody na metr čtvereční. Blesků bylo relativně dost, jejich celkový počet se pohyboval v řádech tisíců. Ale pořád bylo teplo, příkladem v Kadani měli 28 °C (rekord na 10. září z roku 2016 tak odolal, má hodnotu 29,3 °C).

Proč se počasí, (zase) když zrovna začal víkend, lidově řečeno po... porouchalo? Odpověď má v tomto případě jméno, a to Quillan. Jde o tlakovou níži, postupující z Britských ostrovů do Skandinávie a pak do Ruska. V našich končinách se již v pátek projevila brázdou nižšího tlaku vzduchu spojenou s okluzní frontou, pomalu se pohybující okluzní frontou. Tak pomalu, že nedá pokoj ani během druhého zářijového víkendu.

V sobotu se můžeme těšit na polojasnou až oblačnou oblohu a přeháňky a bouřky, naštěstí ne intenzivní. Nejvyšší odpolední teploty okolo 20 až 24 °C.

V neděli bude lépe. Přeháněk a bouřek výrazně ubude, možná se neobjeví ani jedna. O mracích to bohužel úplně říci nejde. Nejvyšší odpolední teploty okolo 20 až 24 °C.

V pondělí nespadne ani kapka. Dočkáme se i sluníčka, ale rozhodně ne v takové míře jako ve středu či ve čtvrtek. Nejvyšší odpolední teploty okolo 20 až 24 °C.

Podíváme-li se na výhled na následující týden, zjistíme následující: 14. září vesměs slunečno, maxima kolem 20 až 24 °C, ojediněle až 25 °C. Další den, tj. 15. září, mraků více, ale maxima nadále příjemná, kolem 21 až 25 °C, ojediněle až 26 °C. Ve čtvrtek, tj. 16. září, ještě až kolem letních 25 °C, ale k tomu zřejmě sprchne a slunečních paprsků nic moc. No a co se víkendu týče, ten bude nejen chladnější, ale i podstatně deštivější. Jinými slovy: déletrvající epizoda plně slunných dnů v dohledné době nehrozí. Pokud by vyšla aktuální prognóza na úterý 21. září (což opravdu nehrozí), tak by se dokonce na vrcholcích hor objevily první sněhové vločky sezóny 2021/22.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací