Úterý 21. září 2021
Svátek má Matouš

Sokolovsko - Rotavské varhany dostaly název podle hudebního nástroje, kterou někdejší stěna kamenolomu skutečně připomíná. Jsou nejenom chráněnou přírodní památkou, ale dokonce se staly symbolem města Rotava.

Varhany jsou součástí třetihorního vulkanického pásma, které protíná severozápadní Čechy od severního Bavorska do Polska. I když v této zóně se nachází desítky příkladů sloupcovité odlučnosti čediče, hlavně v oblasti Doupovksých hor a Českého středohoří, jenom málokterý je tak krásný a zasazený do malebné přírody jako právě Rotavské varhany.

0408vyletkz2

Mohutná odkrytá stěna se skládá z dvanácti metrů vysokých, vějířovitě rozložených hranolů, které skutečně připomínají varhaní píšťaly. Skalní stěna byla v minulosti odkryta kamenolomem. Čedičové sloupce vznikly v důsledku chladnutí lávy. Poměrně prudké ochlazení vyvolalo v tuhnoucím lávovém proudu vnitřní pnutí a smršťování. Proto jsou sloupce uspořádány ve směru největšího teplotního spádu, tedy k ploše tuhnutí, v případě tohoto povrchového výlevu kolmo k povrchu terénu v době erupce.

0408vyletkz3

Pokud se někdo rozhodne jít z levé strany na vrcholek sopky, může se projít po čedičovém hřebenu k nádherné panoramatické vyhlídce na Rotavu a Kraslicko.

První zpráva o existenci lomu pochází z roku 1785. K místu vede okružní naučná stezka, která začíná a končí před budovou Městského úřadu v Rotavě. Je dlouhá 6 km a vede většinou po pohodlných cestách, jen v okolí varhan překonává svažitý a místy skalnatý terén.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací