Úterý 21. září 2021
Svátek má Matouš

Lestkov – Hrad Egerberk založil na přelomu 13. a 14. století u Klášterce nad Ohří Vilémem z Egerberka. Dnes jsou na místě jenom pozůstatky gotického hradu.

Egerberk představuje jeden z nejzajímavějších šlechtických hradů doby Václava IV. Objekt se skládá z horního hradu s obdélným nádvořím a dvěma věžovitými obytnými staveními spojenými hradbou. V předhradí jsou zachovány zbytky zdí, vstupní brány a parkánu. Dochovala se také část půlválcové věže, hradby hradního jádra a část opevnění druhého nádvoří. Zřícenina patří mezi kulturní památky.

Hrad je asi jeden kilometr nad obcí Lestkov. Dá se k němu dojít i z druhé strany od zámku z Klášterce nad Ohří. Vždy po červené značce. Cesta je strmá a úzká, po dešti také kluzká.

Z historie

Hrad Egerberk patřil za Lucemburků mezi významná opevnění. Byl postaven na přelomu 13. a 14. století Odolenem z Chyš. V roce 1350 hrad zakoupil rod pánů ze Šumburka, po nich pánové z Dubé. Od pánů z Dubé ho asi v roce 1410 koupil nejvyšší zemský písař Mikuláš Augustinův z Prahy. Poté měli hrad v držení pánové z Illburka – Ota, Venda a Půta. Jim ho také král Zikmund roku 1430 potvrdil jako královské léno. Asi o pět let později se Vend dostal do velkých majetkových sporů s Vilémem ze Šumburka. Vilém se měl lstí zmocnit Egerberku a zajatého Venda měl na něm umořit k smrti.

V roce 1454 byl Egerberk provolán za odumřelé léno a od krále jej získal Jan Calta z Kamenné hory. V polovině 16. století byl už zchátralý a nevhodný pro pohodlný život. Proto byl opuštěn.

foto

0208egerberg4

0208egerberg7

0208egerberg6

0208egerberg

0208egerberg3

0208egerberg5

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací