Čtvrtek 24. září 2020
Svátek má Jaromír

Most – Nad jezírkem se lehce převalují obláčky páry, za ním se z roury trčící k nebi valí voda. Některým tato scenérie připomíná Island. Neobvyklý industriální gejzír najdete na Mostecku. V těsné blízkosti vede cyklostezka, přímo k proudící vodě ale raději nechoďte.

Proč tu voda ze země vytéká? Jde o vývěr důlní vody nedaleko bývalé obce Růžodol. Nyní je tu rekultivovaná výsypka. Vodu čerpadla ženou nahoru ze starých zatopených štol. V zemi se ohřála, zajímavý pohled proto vývěr nabízí hlavně v zimě za chladného počasí. Někdy je cítit lehký zápach, to prý z bakterií, které v bývalé šachtě požírají třeba starou výdřevu.

Vývěr je sice volně přístupný, nachází se na dohled od cyklistické trasy. Až přímo k němu nebo do okolí jezírka se ale raději nevydávejte, půda může být podmáčená, zůstaňte na cestě. Na místo se také můžete vydat s průvodcem, a navrch ještě netradičně po setmění. Tenhle výlet není pro slabé povahy. Na detail výletu s Offroadsafari se můžete podívat zde, případně se rovnou objednat.

Kudy tam

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací