Pátek 27. květen 2022
Svátek má Valdemar

Ústecký kraj – Tentokrát jsme pro vás přichystali zajímavý tip na výlet – jedná se o hrad, jehož pozůstatky se tyčí nad krásným historickým jádrem města Krupka a říká se mu též Rosenberg nebo Růžový hrádek. Dostanete se k němu buď přímou cestou po silnici z města nebo si uděláte příjemnou procházku kolem místního potoka a k bráně hradu přijdete z druhé strany.

Město Krupka ležící nedaleko Teplic vzniklo díky těžbě cínových rud v okolních Krušných horách zřejmě koncem 13. století. Hrad byl vybudován počátkem 14. století k ochraně městečka a především dolů v okolí významné obchodní stezky do Saska, která městečkem procházela. První doklad o hradu je z roku 1330, kdy král Jan Lucemburský daroval hrad Krupka míšeňskému šlechtici Těmovi z Koldic.

Hrad byl vybudován na výhodném ostrohu, který na západní a východní straně spadal do dvou údolí. Dominantou hradu byla obytná věž, tzv. palác čtvercového půdorysu, hradní kaple a další budovy. Pod severozápadním rohem paláce byl zřejmě příkop s padacím mostem a vstupní bránou. Dnes jsou zde k vidění pozůstatky věže a přilehlých staveb. Na nádvoří stojí původní budova postavena Šternberky koncem sedmnáctého století pro panský horní úřad, která byla později v 19. století přestavěna na romantickou restauraci a hotel. Hotel s restaurací je zařízený vkusně, s ohledem na nevšední historickou atmosféru středověkého hradu.

Je zde také krásný výhled na okolní krajinu a každoročně od července do srpna je zde k dispozici průvodce, který vás provede všemi prostorami hradu a doporučí vám i další pamětihodnosti ve městě. Průvodce je zde od úterý do neděle od 10:00 do 17:00 hodin a výklad je veden v českém a německém jazyce. Vstupné je dobrovolné.

K hradu se vážou i zajímavé pověsti, například pověst o dobrém permonovi, který pomohl chudému horníkovi k nalezení pokladu nebo o duchu bývalé zámecké paní, která se v noci objevuje ve zříceninách hradu se svým psím spřežením a takto objíždí své tři hrady Krupku, Doubravku a Kyšperk a se svými sloužícími přebírá a počítá ukryté poklady.

Pokud jsme vás dostatečně navnadili, vaši zvědavost probudili a hrad navštívíte, u jedné návštěvy jistě nezůstane...

Foto

3103krupka2

3103krupka3

3103krupka4

3103krupka5

Jak se tam dostat

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist