Co objevili lékárníci na Ústecku? Skoro třetině lidí nefungují správně plíce
Smutným rekordmanem byl muž, kuřák ve věku 58 let, jemuž vyšel plicní věk na 100 let. Ilustrační foto: CC0
Zajímavosti

Ústí nad Labem – Téměř 30 % těch, kteří na Ústecku zavítali do vybraných lékáren zkontrolovat stav svých plic, zjistilo, že jim nefungují správně. Lékárníci jim v poradnách pro plicní věk našli určitou míru průduškové obstrukce, ve 3 případech dokonce velmi těžkou.

Obstrukce se při měření projevuje tak, že člověk nedokáže vydechnout plyny z plic tak rychle, jak by měl. Znamená to, že člověk může trpět například chronickou obstrukční plicní nemocí nebo průduškovým astmatem.

Ústečtí lékárníci poté poslali lidi s obstrukcemi k praktickému lékaři. Celkem si v tomto kraji přišlo plíce zkontrolovat 168 obyvatel, z toho 30 % změřených byli muži, 70 % ženy.

„Nejhorší je zatím situace v Ústeckém kraji, kde jako v jediném lékárníci objevili dokonce extrémně závažnou formu obstrukce u 3 lidí. Kromě těchto závažných případů mělo mírnější formu obstrukce 50 lidí,“ říká Mgr. Leona Štěpková z Alphega lékárny Medea v Hostomicích nad Bílinou na Ústecku. Celkem si v tomto kraji přišlo plíce zkontrolovat 168 obyvatel, z toho 30 % změřených byli muži, 70 % ženy. Pro srovnání – v Jihočeském kraji ukázaly přístroje „zelené“, tedy zcela normální, hodnoty u 93,5 % návštěvníků lékáren.

Podstatou vyšetření je měření rychlosti výdechu pomocí screeningového přístroje Vitalograph COPD-6. Výsledek každého vyšetřeného člověka pak následně lékárníci porovnají s normálními hodnotami zdravých osob. Na základě tohoto porovnání určí hypotetickou hodnotu tzv. plicního věku – tedy věku, kterému odpovídá funkce plic nalezená během vyšetření.

Přicházeli i kuřáci, i když měli obavy z výsledku

Měření trvalo přibližně 10 minut. Lékárníci se zájemcem nejprve krátce hovořili například o nedávném nachlazení nebo případné osobně pociťované dušnosti, do měřicího přístroje poté zadali tělesné rozměry, pohlaví a věk. „Většinou si plicní věk chodily kontrolovat ženy a když přišel muž, tak právě se svojí paní, která jej ke kontrole přesvědčila,“ říká s úsměvem lékárnice Štěpková. „Z 90 % procent šlo totiž o kuřáky, a proto se báli, co jim měření ukáže.“ Stejně jako ostatní lékárny, kde se měření plicního věku konalo, i tato lékárna informovala okolní praktické lékaře o možném přísunu těch, kterým výsledky nevyjdou dobře. „Smutným rekordmanem byl muž, kuřák ve věku 58 let, jemuž vyšel plicní věk na 100 let, měl tedy ve středním věku plíce kmeta. Okamžitě jsme mu doporučili, ať jde k lékaři, ale zda nás poslechl, nevíme,“ zmiňuje Mgr. Štěpková z ústecké Alphega lékárny.

Do lékáren lidé podle zkušeností lékárníků zavítají pro podobná měření ochotněji než do ordinací, vnímají je totiž jako otevřenější, nezávaznější.

Dosud Poradny pro plicní věk navštívilo takřka 1000 zájemců z celé republiky. Lékárníci budou v měření nadále pokračovat, seznam 270 lékáren, ve kterých měření probíhá, lze najít na webových stránkách www.alphega-lekarna.cz v sekci PLICNÍ VĚK – Poradna.

Snahu zachytit ty, kteří nemají životně důležitý orgán v pořádku, vítá zástupce přednosty pro vědu a výzkum Fakultní nemocnice v Hradci Králové doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.: „Farmaceuti jsou v řadě případů prvním kontaktem člověka se zdravotním systémem a jejich role při záchytu takových chorob je velmi důležitá. Ve Španělsku spustili podobné měření a lékárníci objevili CHOPN u 20 % těch, co se přišli změřit.“ Nedobré výsledky v Ústeckém kraji jsou podle doc. Koblížka logické vzhledem ke stále trvajícímu znečištění ovzduší, které v oblasti bohužel panuje. „Nijak mne nepřekvapuje výrazně větší ochota žen se nechat preventivně prohlédnout, než je tomu u mužů – koresponduje to s mými zkušenostmi s jinými preventivními akcemi,“ dodává plicní lékař.

Závažná onemocnění plic jsou na celém světě třetí nejčastější příčinou smrti, v České republice mají ročně na svědomí nejméně desetinu všech úmrtí. Včasný záchyt a moderní léčebná péče by pomohly tato hrozivá čísla zlepšit. Lidé příznaky často ignorují a nechají nemoc napáchat škody, které již nelze vrátit. Jenom u chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) o své chorobě neví zhruba 450 000 Čechů, statisíce lidí netuší, že mají astma. Měření plicního věku je screeningová metoda, která nestanovuje diagnózu ani nenahrazuje lékařské vyšetření. Jejím cílem je včasný záchyt nemocných a prevence závažných plicních chorob.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru