Odbor životního prostředí mnohdy i ve spolupráci s naší městskou policií řeší případy takto odloženého odpadu poměrně často. Většinou se jedná o odložený nábytek u kontejnerů na běžný komunální odpad, případně ve volné přírodě. S dohledem na dodržování pořádku pomáhá i kamerový systém, díky kterému se podařilo některé případy vyřešit.
Za odložení odpadu mimo určená místa hrozí pokuty. Ty se liší podle toho, kde se skládka nachází a jak je velká. Fyzické osoby mohou za odkládání odpadu mimo vyhrazená místa dostat pokutu až 50 000 Kč, v případě rozsáhlejší černé skládky podnikajících fyzických osob a právnických osob může dokonce Česká inspekce životního prostředí uložit pokutu až do 1 000 000 Kč. Pokud by byla skládka na soukromém pozemku a jeho vlastník neučiní oznámení, hrozí mu pokuta do 10 000 Kč.
Včasná reakce veřejnosti může pomoci
Město proto žádá obyvatele, aby nelegální skládky hlásili co nejdříve – ideálně v okamžiku, kdy k jejich zakládání dochází. Nejrychlejším způsobem je kontaktování městské policie prostřednictvím tísňové linky. Na nepořádek je ale možné upozornit také prostřednictvím aplikace Munipolis nebo napsat přímo na magistrát – Odbor životního prostředí.
„Velkoobjemový odpad patří do sběrného dvora. Pokud je přesto odložen ve sběrných hnízdech, stává se černou skládkou. Musí být jako černá skládka likvidován, což znamená výrazně vyšší, a hlavně zbytečné náklady na jeho likvidaci, než by tomu bylo ve sběrném dvoře. V případě, že se skládka nachází na pozemku ve vlastnictví města, zajišťují jeho likvidaci pracovníci Střediska městských služeb nebo Technické služby Děčín. Apeluji proto na občany, aby tyto černé skládky nevytvářeli a nenavyšovali tím zbytečně náklady na odpadové hospodářství města,“ doplňuje k tématu Anna Lehká (Volba pro Děčín), náměstkyně primátora, která má ve své gesci odpadové hospodářství.