Děčínsko – Varnsdorfští policisté přijali během úterý dvě oznámení o podvodných jednáních, jejichž oběti uvěřily falešným zprávám a přišly o nemalé finanční částky. Podvodníci se tentokrát vydávali za blízké osoby prostřednictvím aplikace WhatsApp, přičemž jejich cílem bylo získat od obětí peníze na „nouzové“ situace.
V prvním případě žena z Varnsdorfu obdržela SMS zprávu od neznámého čísla, ve které stálo: „Ahoj mami, mobil mi spadl do vody, mám nové číslo, pošli mi zprávu na WhatsApp.“ Společně s tím byl připojen odkaz do aplikace. Po zahájení konverzace si žena myslela, že si píše se svou dcerou, a v dobré víře na základě pokynů zaslala na cizí bankovní účet 49 tisíc korun s cílem pomoci s nákupem nového telefonu. „Následně však zjistila, že komunikovala s neznámým pachatelem, který ji podvedl," uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.
Druhý případ se týkal další ženy z Varnsdorfu, která obdržela SMS od neznámého čísla s textem: „Mami, tohle je moje nové číslo, můj telefon je rozbitý, pošli mi zprávu na WhatsApp,“ a uvedením nového telefonního čísla. Domnívala se, že komunikuje se svým synem, a následně jí podvodník požádal o zaplacení dvou faktur s odůvodněním, že se nemůže přihlásit do internetového bankovnictví. I v tomto případě jednala žena podle instrukcí ze zpráv a odeslala téměř 123 tisíc korun na cizí bankovní účet. Až později, při další žádosti o platbu, začala mít podezření, že naletěla podvodníkovi a vše oznámila na policii.
„Důrazně proto apelujeme na veřejnost, aby lidé nejednali ukvapeně a nejdříve si ověřili, s kým opravdu komunikují, nejlépe telefonickým hovorem či videohovorem s blízkými, kterých se žádost o peníze má týkat, a dali si pozor, co a komu platí. Neodesílejte peníze na cizí účty, aniž byste věděli, komu patří. Informujte o těchto podvodech své rodiče, prarodiče, děti, známé i sousedy. Sdílejte s nimi tyto příběhy. Jen tak lze snížit riziko, že někdo další naletí podvodníkům," dodala mluvčí.