Často podvodníci využívají aplikaci WhatsApp. Ilustrační snímek: Pixabay/CC0
Děčín

Ústecký kraj – Několik případů podvodů, kdy se agresoři vydávali za rodinné členy v nouzi, řeší policisté po celém Ústeckém kraji. Škody jdou do statisíců.

Jedno takové podvodné jednání s legendou “Mami, můj telefon je rozbitý“ řeší tepličtí policisté. Na policejní oddělení se dostavila 80letá žena, která oznámila, že se stala obětí podvodu.

„V aplikaci WhatsApp  jí z neznámého čísla přišla zpráva ve znění: „Mami, tohle je moje nové číslo. Můj telefon je rozbitý, pošli mi zprávu na WhatsApp“. Na to poškozená zahájila konverzaci v domnění, že si píše se svým synem a zaslala dle jeho pokynů přes internetové bankovnictví na cizí účty ve čtyřech platbách celkem 165 tisíc korun. O dva dny později zjistila, že její skutečný syn jí o žádné platby nežádal a byla podvedena," popsala případ policejní mluvčí Ilona Gazdošová. 

Policisté varují, aby lidé nejednali ukvapeně a ověřili si, s kým opravdu komunikují. „Dejte pozor, co a komu platíte. Neodesílejte peníze na cizí účet, aniž byste věděli, komu patří," dodala mluvčí. 

To litoměřičtí policisté vyšetřují několik případů podvodů přes sociální sítě. V uplynulých dnech přijali oznámení od dvaašedesátileté ženy, která se pravděpodobně stala obětí podvodného jednání. Prostřednictvím aplikace WhatsApp jí oslovila osoba, která vystupovala jako její dcera se smyšlenou legendou, že jí mobilní telefon spadl do toalety, tudíž se nemůže přihlásit do bankovní aplikace, aby si koupila nový. Poškozená uvěřila a poslala své „dceři“ 25 tisíc korun na mobilní telefon na uvedený bankovní účet. Po následném kontaktu s dcerou zjistila, že se jedná o podvod.

Na policisty se obrátil také 62letý muž z Litoměřic, který byl kontaktován neznámou osobou, vydávající se za jeho zetě, prostřednictvím aplikace WhatsApp. Údajný člen rodiny potřeboval nutně 32 tisíc korun s tím, že následujícího dne peníze vrátí. Když se tak nestalo, poškozený kontaktoval svého pravého zetě, který o ničem nevěděl.

Další oznámení přijali policisté od 80leté ženy z Terezínska, na kterou se prostřednictvím mobilní komunikační aplikace obrátila její „dcera“, která potřebovala neprodleně zaplatit zapomenutou fakturu, kdy zapůjčené peníze co nejdříve vrátí. Poškozená fakturu zaplatila, ale po následném telefonickém kontaktu s dcerou obratem zjistila, že 50 tisíc korun z ní vylákal podvodník.

Ve výše uvedených případech policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.

V současném období evidují policisté na Litoměřicku další nárůst kybernetické kriminality prostřednictvím komunikačních aplikací. Útočníci se mohou vydávat za rodinu, blízké přátele nebo kolegy z práce a prostřednictvím komunikační aplikace WhatsApp psát naléhavé žádosti svým obětem s prosbou o peníze, které nutně potřebují.

  • Nereagujte na cizí zprávy. Nikam neposílejte své peníze. Neposlouchejte pokyny lidí, které jste nikdy neviděli a nemáte šanci si ověřit jejich totožnost. 
  • Pokud vám někdo z blízkých napíše žádost o peníze, vždy si tuto žádost ověřte jiným způsobem např. telefonickým hovorem nebo osobním setkáním.
  • Buďte obezřetní při neobvyklých požadavcích. Pokud zpráva přichází v nestandardní češtině, v neobvyklou dobu, nebo obsahuje výzvu k poslání peněz, zbystřete!
  • Nikdy nesdílejte ověřovací SMS kódy. Pokud vás někdo požádá o zaslání kódu z SMS zprávy, může jít o pokus o zneužití vašeho účtu.
  • Máte-li podezření, že jde o podvod, okamžitě kontaktujte policii a informujte i daného známého, že mohl být jeho účet napaden.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru