Varnsdorf - Část objektu bývalé Kinokavárny v samotném centru města čeká pravděpodobně demolice. Důvod je havarijní stav zadní části budovy (sálu), který je přes dvacet let prázdný a chátrá. Podle znaleckého posudku vykazuje závažné statické poruchy.
Přední část kinokavárny s průčelím, která má historickou hodnotu, by měla zůstat zachována.
Pamětníci si Kinokavárnu vybavují jako společenské centrum – promítání filmů, ale především vyhlášené diskotéky v 90. letech. Od uzavření objektu na přelomu tisíciletí ale budova zůstala bez využití a její stav se začal zhoršovat. Průsaky vody, opadávající omítka, poškozené stropy (dřevomorka) a narušené zdivo – to jsou jen některé z problémů, které dnes budovu sužují.
Současné vedení města tak musí řešit následky dlouholeté nečinnosti svých předchůdců, řešením je částečná demolice budovy. Konkrétně její zadní části. „Takový krok nikdy nebude mezi občany populární. V tomto případě to platí dvojnásob. Kinokavárna byla svědkem prvních filmových zážitků, diskoték, přátelských setkání a vzpomínek, které s námi zůstaly dodnes. I proto to vyvolává v lidech negativní pocity. Mým cílem bylo a je, aby kinokavárna již dále nechátrala, a i s pozemky okolo ní našla svou roli a smysl. Bohužel jedním z kroků je nutnost nejprve řešit důsledky dlouhodobého zanedbávání. Nebudeme již dále přihlížet tomu, že objekt spadne nakonec celý. Nechali jsme proto zpracovat statické posouzení stavu objektu a jeho závěr je jasný. Zadní část budovy musí k zemi, je to opravdu nebezpečné,“ vysvětluje starosta města Jan Šimek.
Znalecký posudek konstatoval, že některé části konstrukce jsou v havarijním stavu, jsou napadené dřevokaznými houbami a hrozí tak jejich zřícení. Doporučil proto demolici ohroženého traktu a zajištění zbývající části stavby – průčelí – které má historickou hodnotu. „Architektonická hodnota zadní části, která byla v průběhu let přestavována, není velká. Stačí se podívat na původní dobové fotografie a stav po rekonstrukci z 80.let Jednoznačně hodnotnější je přední část budovy, především pak čelní fasáda. Ta je zdobná, v duchu geometrické secese či historismu, včetně sochařských prvků nad bočními dveřmi,“ doplnil městský architekt Jan Hrouda.
„Jsme si vědomi hodnoty přední části, kterou chceme zakonzervovat tak, aby nedocházelo k její další destrukci. I proto jsme nedávno udělali rekonstrukci střechy, aby nedocházelo k dalšímu zatékání vody. Zároveň budeme hledat využití objektu do budoucna. To se týká i pozemku za kinokavárnou. Pracujeme s více variantami – od nové moderní přístavby multifunkčního sálu až po dům pro seniory či menší bytový dům. Či kombinaci obojího. Ale to je na další diskuzi,“ říká Jan Šimek.
Samotná demolice by měla proběhnout v následujících měsících. Město ve výběrovém řízení vybralo společnost PB SCOM s.r.o. a nyní je před podpisem smlouvy. Někteří obyvatelé města zprávu o nutné demolici vítají se smíšenými pocity a chtějí jí zabránit. Podali proto podnět na Ministerstvo kultury, aby objekt prohlásilo za kulturní památku. „Město bylo v těchto dnech vyrozuměno Ministerstvem kultury, které řízení o prohlášení stavby za kulturní památku vede, že došlo k podání podnětu na prohlášení stavby v jeho vlastnictví za kulturní památku. Nyní se k návrhu vyjádříme a poskytneme veškeré informace o aktuálním technickém stavu stavby a o plánované demolici části budovy, což samozřejmě doložíme všemi dostupnými podklady. Další průběh řízení a jeho výsledek už bude záviset na ministerstvu,“ dovysvětlil starosta města Jan Šimek.