Děčín - Poskytování ucelených informací o možnostech léčby a následné péče, vytvoření prostoru pro sdílení zkušeností a vzájemnou podporu. To je poslání nově vzniklé podpůrné skupiny Iktového centra děčínské nemocnice Krajské zdravotní, která nabízí v tomto směru pomoc pacientům po mozkové mrtvici, tedy cévní mozkové příhodě (CMP), a jejím blízkým. První setkání skupiny se uskutečnilo ve čtvrtek 15. května v Bistru Slunečnice v Obchodním centru Pivovar v Děčíně.
„Návrat do běžného života po mrtvici není vždy jednoduchý a praktická rada a pocit, že v tom pacienti a jejich blízcí nejsou sami, hraje v tomto období klíčovou roli," upozornila MUDr. Soňa Biková, primářka Neurologického oddělení Nemocnice Děčín a hlavní organizátorka setkání. Ta na něm prezentovala důležité informace o cévních mozkových příhodách a iktovém programu děčínské nemocnice, ale také příběhy tří pacientů ukazující jednak na to, jak CMP ovlivnila jejich další život, i jak je pro ně důležité pochopení a pomoc jim nejbližších lidí.
Součástí týmu, který se ve Slunečnici představil, jsou i další odbornice, které pacientům pomáhají s návratem k běžné denní rutině. Mgr. Barbora Šamsová, logopedka Neurologického oddělení Nemocnice Děčín, přiblížila práci logopeda u pacientů s CMP a zaměřila se zejména na poruchy řeči a polykání v důsledku tohoto onemocnění. O psychologických intervencích u depresí a demence, které mohou CMP doprovázet, hovořila psycholožka děčínského neurologického oddělení Mgr. Ivana Lapšanská. Práci s iktovými pacienty včetně technik, nástrojů, ale také her, díky nimž se pacienty po mozkové mrtvici snaží navrátit do běžného života, rozebraly Mgr. Markéta Fajáková a Bc. Nikola Radilová, ergoterapeutky rehabilitačního oddělení děčínské nemocnice.
O své příběhy se pak podělili ti, kdo na setkání s členkami podpůrné skupiny přišli a jimž bylo především určeno – pacienti. Mezi nimi nejspíš nejvíce zapůsobilo vyprávění někdejší manažerky, která od mladého věku zažila již pět mrtvic, a jejíž život je ukázkou obrovské vůle.
„Šlo o první setkání naší skupiny a byli bychom rádi, kdyby se akce dostala do povědomí veřejnosti a zapojilo se více lidí, veřejnosti. Problematika cévní mozkové příhody je velmi závažná a my chceme akutní léčbu nabídnout co největšímu množství pacientů. Podmínkou ale je, aby ti pacienti dorazili do nemocnice včas,“ řekla v souvislosti s hodnocením této premiérové akce MUDr. Soňa Biková.