Foto: Město Šluknov
Děčín

Šluknov - Město Šluknov představuje první velký přeshraniční projekt, ve kterém uspělo s názvem „Fukovský výběžek – společně nezapomeneme“, jehož hlavní aktivitou je obnova původní nejsevernější rozhledny republiky na Jitrovníku.

Rozhledny v posledních 20 letech zaznamenaly obrovský boom, často se stavěly v místech k tomu ne zcela vhodných (na polích, v údolích....), díky čemuž tyto původně bohulibé a oblíbené stavby získaly negativní kredit a odsouzení, které si ne vždy zcela zasloužily.... Výběžku jako možná jedinému regionu v republice se (naštěstí) tento boom vyhnul. Zní to možná neuvěřitelně, ale poslední nově postavenou rozhlednou byla v roce 1905 rozhledna na Tanečnici, která se po zkáze původní rozhledny na Jitrovníku stala (a dodnes je) nejsevernější rozhlednou Česka. Možná leckoho překvapí, že na počátku 20. století bylo na území výběžku o celých 5 rozhleden více než nyní - všechny však vlivem zejména událostí obou světových válek zanikly. Zatímco po celé republice rozhleden přibývalo, ve výběžku jsme se dostali na polovinu původního stavu a horko těžko jsme zachraňovali (a zachraňujeme, viz Tanečnice a Hrádek) ty stávající.

Příští rok, tedy po více než 120 letech bude první nově postavenou rozhlednou právě rozhledna na Jitrovníku, která vyroste na místě původní dřevěné věže stávající zde mezi roky 1888 - 1903. Rozhledna tak vznikne na místě, kde to má smysl (nikoliv na poli nebo v údolí) - na nejvyšším bodu města Šluknov v místě, které si jako místo pro vyhlídku a výlet vybrali již před mnoha desetiletími naši předkové. Za dobrého počasí odtud dohlédnete od Sněžky až po Klínovec.

Stavba rozhledny je součástí komplexního přeshraničního projektu v rámci programu Interreg Česko-Sasko, který spolu s námi realizuje obec Sohland. Je pomyslnou třešničkou na dortu mnohovrstevnatého projektu, jehož smyslem na naší straně je obnova toho, co v minulosti na českém území postavili Němci. V rámci projektu rovněž bude realizována řada kulturních akcí (zejména 2 ročníky oblíbení hudební přehlídky "Hudba spojuje sousedy", dále setkání rodáků, výstava o minulosti a budoucnosti Jitrovníku či naučná stezka po sakrálních památkách). O dílčích výstupech budete postupně informováni a na akce prostřednictvím městských informačních kanálů zváni. Sohland pak v rámci projektu opraví cestu z německé strany do Fukova, včetně nového přechodu pro pěší v Novém Fukově, zřídí zázemí pro turisty u vlakové zastávky v Taubenheimu a bude nám pomáhat s organizací kulturních akcí.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru