Zoo hlásí další odchov: Dvojčata kriticky ohrožených vari červených
Foto, zdroj: Zoo Děčín
Děčín

Děčín - Důkazem o tom, že se lemurům vari červeným v děčínské zoo daří, je už druhý odchov tohoto kriticky ohroženého primáta. Na svět tu před pěti týdny přišla další dvojčata! Vloni šlo přitom o děčínský prvoodchov.

„Tuto radostnou novinku jsme z pochopitelných důvodů nějaký čas tajili, dokud jsme si nebyli jistí, že nenastanou poporodní komplikace. Mláďata se ale mají čile k světu, rodiče už je začali vynášet i do venkovní expozice, takže je při troše štěstí mohou nyní vidět i návštěvníci,“ vysvětlila mluvčí zoo Alena Houšková. Vari jsou jedni z mála lemurů, kteří své potomky hned od narození nenosí na těle, v přírodě samice přivádí na svět jedno až dvě mláďata buď v dutině stromu, nebo v hnízdě spleteném z větví a listí v korunách stromů. „V zoo porodila samice mláďata do budky, kterou má k dispozici ve vnitřní expozici. Pokud je potřeba, matka přenáší mláďata v tlamě za krk až několik dní po narození. Teprve když jsou několik týdnů stará, naučí se šplhat matce po těle. Březost lemuřích samic trvá v rozmezí od 120 do 140 dnů,“ doplnil vrchní chovatel děčínské zoo Petr Haberland.

Vari červený váží asi 3,3 až 3,5 kilogramu a dorůstá délky asi jeden a půl metru, z toho však skoro dvě třetiny měří ocas. Endemicky se vyskytuje na severovýchodě Madagaskaru. Obývá především opadavý tropický les poloostrova Masoala. Živí se převážně ovocem, nektarem a pylem, v období sucha, kdy je potravy málo pojídá i listy a semena. Hraje důležitou úlohu při opylování některých druhů stromů. V přírodě vytváří skupinky o dvou až dvaceti zvířatech. Největším nebezpečím pro tento druh je ničení životního prostředí a pokračující nelegální lov pro maso. Dříve se vari hojně lovil i pro kožešinu. Dříve byl popisován jako jeden z poddruhů lemura vari, dnes je brán jako samostatný druh, přičemž se jeho odborný název ustálil na vari červený.

Určitě není bez zajímavosti, že lemuři patří k nejhlasitějším zvířatům Zoo Děčín, při charakteristickém volání, kterým si v přírodě označují teritorium, je lze slyšet opravdu až za hranice zoo. Ne nadarmo vzniklo jméno lemur ze starořímského označení pro duchy „lemures“. Jméno jim dali Francouzi, kteří na Madagaskaru přistáli a uslyšeli jejich naříkavé plačtivé hlasy. Přírodovědec Carl Linné později tento název kodifikoval a označení pro tato zvířata se vžila ve většině světových jazyků.

Lemury vari červené chová v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad kromě Děčín ještě dalších 6 zoo (Bojnice, Bratislava, Hodonín, Jihlava, Ostrava a Plzeň).

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru