Pondělí 19. říjen 2020
Svátek má Michaela

Krásná Lípa - V sobotu 29. srpna 2020 proběhlo v Krásné Lípě slavnostní odhalení opraveného pomníku Lva připomínající zemřelé občany v polním tažení v roce 1859 proti armádě Sardinsko-piemontského království a v roce 1866 proti Pruskému království.

Program začal přednesem písně Čechy krásné, Čechy mé od Krásnolipského komorního sboru. Hraná scénka rumburského divadla Hraničář, z. s. vztahující se k roku 1870, tedy do doby doručení povyšujícího dekretu, volně navazovala na uvítání císaře Františka Josefa I. s císařovnou Alžbětou. Následoval projev současného starosty města Jana Koláře a předsedy Komitétu 1866 M. Suchého. Látkové zahalení části kamenného podstavce Lva bylo odstraněno p. Kolářem a prezidentem polského města Żyrardowa p. Lucyanem Krzysztofem Chrzanowskim a před všemi přítomnými se opravený pomník ukázal v celé své kráse, jako v době svého vzniku v roce 1908.

2109levkz2

Zdroj: www.krasnalipa.cz

Na kamenném podstavci byla znovu umístěna deska související s 60. výročím vlády císaře Františka Josefa I. a Carlem Dittrichem, čestným členem Vojenského veteránského spolku v Krásné Lípě, a deska se jmény padlých vojáků u Solferina v roce 1859 a u Jičína a Hradce Králové v roce 1866. Čelní stranu podstavce opět ozdobil medailon císaře. Všechny tyto části byly vyrobeny z umělé hmoty na bázi pryskyřice. Generální vikář litoměřické diecéze Martin Davídek s krásnolipským farářem Antonínem Sedlákem provedli žehnání a stejně tak v sousedství umístěného nového praporu Krásné Lípy. Po salvě a přednesení písně Kde domov můj následovalo předání darů městu Krásná Lípa ze strany Komitétu 1866 jako poděkování za provedenou opravu. Ovšem nebylo to jediné předávání darů a tentokráte byli obdarování zúčastnění vojáci a dobově oblečené dámy. Všichni dostali pamětní minci, kterou nechala vyrobit Krásná Lípa u firmy Zinako, s. r. o., Valašské Meziříčí. Lícní stranu zdobí pomník s německým textem, vycházející z originální medaile z roku 1908, a doplněný rokem 1859 a 1866. Rubovou stranu vytváří text: 150. výročí povýšení Krásné Lípy na město, lipový list a letopočet 1870 - 2020.

2109levkz3

Zdroj: www.krasnalipa.cz

Posledním bodem se stalo vysazení stromu česko-polského partnerství, které provedl p. J. Kolář a p. L. K. Chrzanowski. Poblíž pomníku instalovalo město informační tabuli s českým a německým textem. Celá akce proběhla v rámci dvoudenních oslav 150. výročí povýšení Krásné Lípy na město. Uvedenému odhalení předcházela oprava kamenného podstavce a obrubníků, kterou od května do srpna uskutečnil restaurátor BcA. Miloš Kubišta z Krásné Lípy.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací