Pondělí 14. říjen 2019
Svátek má Agáta

Lipová - Titul Vesnice roku Ústeckého kraje 2019 putuje opět po roce na Děčínsko. Obec Lipová, která patří mezi nejsevernější obce v republice, sousedí s Německem. Po Kytlici, jež zvítězila v loňském roce, putuje ocenění do malebné obce s téměř 600 obyvateli.

Obec Lipová leží v nadmořské výšce 361 m. n. m., rozkládá se mezi vrchy a protéká jí Luční potok. První zmínka o Lipové je z poloviny 14. stol. V obci jsou významné památky, mezi které patří také kostel zasvěcen sv. Šimonovi a Judě či socha sv. Jana z Nepomuku. Největší vzácností je socha sv. Josefa naproti škole.

V obci sídlí v podstávkovém domečku na návsi Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska. V objektu se také nachází Infocentrum. Obec v nedávné době obnovila zámecký rybník včetně odbahnění a zhotovila kanalizaci s napojením na vilémovskou čističku.

Mezi kulturně sportovní život v obci patří především tradiční Lipovský jarmark a trh starých řemesel, Lipovský Dřevák, setkání rodáků, sportovní oddíl kopané a jiné kulturní aktivity. V Lipové se 15. srpna uskuteční oficiální vyhlášení soutěže Vesnice Ústeckého kraje roku 2019.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací