Úterý 6. červen 2023
Svátek má Norbert

Prackovice nad Labem – Zhruba stovku nových služebních psů každý rok potřebují čeští policisté. Jejich potřeby má pokrýt v pondělí znovuotevřená chovná stanice Policie ČR v Prackovicích nad Labem mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem. Jde o jediné zařízení svého druhu v České republice.

Nechybí tady nic: porodna, odchovna, veterinární ošetřovna, a hlavně spousta výběhů. Na rozlehlém pozemku v Prackovicích je jich tu kolem sedmi desítek. V areálu mají s chovem policejních psů šedesátileté zkušenosti. Jen od roku 2012 do teď zde bylo zavřeno. Všichni služební psi se mezitím rodili jen v Domažlicích. Tamní zařízení ale zcela nevyhovovalo potřebám, a tak policie investovala osm milionů korun do úprav areálu v Prackovicích, který byl zatím zakonzervován. „Rozhodla o tom odborná pracovní skupina,“ připomíná první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

„Po desetiletí jsme zde byli zvyklí na štěkot psů, a jsem ráda, že je znovu uslyšíme. Přejeme hodně úspěchů s chovem,“ říká starostka Prackovic nad Labem Andrea Svobodová Křešová.

Procházíme stanicí, ve výbězích jsou němečtí a belgičtí ovčáci. A taky štěňata. Čtveřice devítitýdenních německých ovčáků je rázem středem pozornosti jak přítomných hostů, tak novinářů. Teď jsou z nich mediální hvězdy, zhruba v roce a půl se ale z nich začnou stávat odborníci na vyhledávání drog, výbušnin, zbraní, ale i lidí či jejich ostatků. Jiní budou třeba hlídkoví či strážní. U policie je zhruba sedm stovek služebních psů. Právě pro jejich přirozenou obměnu je potřeba „nové krve“ z Prackovic.

Policejní služební kynologie na území České republiky má bohatou tradici. Začátky využívání psovodů se služebními psy ve službě spadají až do období Rakousko-uherské monarchie.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist