Filmaři dostanou od Ústeckého kraje dva miliony korun, aby tu natáčeli
Loňské natáčení části seriálu Extinction v Mostě. Foto: archiv / Oldřich Hájek
Děčín

Ústecký kraj - Čtyři celovečerní filmy získají z rozhodnutí krajských zastupitelů dotaci z programu na podporu audiovizuální tvorby v Ústeckém kraji. Podmínkou pro získání dotace byla mj. útrata 100 % prostředků z dotace v rámci Ústeckého kraje.

„Těší nás veliký zájem filmařů o pilotní program. I přes relativně nízkou alokaci můžeme podpořit alespoň čtyři snímky různých žánrů. Příchozí produkce především významně podpoří místní ekonomiku a zároveň lze využít i marketingový potenciál, který je s filmovým natáčení spojený,“ přiblížil nesporné přínosy dotačního titulu Jiří Řehák, náměstek hejtmana pro oblast cestovního ruchu, kultury a památkové péče.

Do pilotního dotačního programu, který byl vyhlášen na začátku července, se přihlásilo celkem devět filmových projektů, které celkem žádaly o téměř šest miliónů korun. O dotaci se mohly ucházet produkce české majority na hrané filmy nebo hrané seriály či epizody hraných seriálů, a to bez omezení stopáže.

Dotační program vyhodnocovala sedmičlenná odborná komise složená z řad filmových profesionálů, expertů zástupce Filmové kanceláře Ústeckého kraje a zástupce kulturní instituce v regionu. V hodnocení hrála roli výše útraty i způsob propagace kraje, personální zajištění projektu, využití lokací a služeb a také umělecká kvalita snímku.

„Složení komise z řad scénáristů, producentů a dalších profesionálů z oboru audiovize a pečlivé posouzení každého dílčího kritéria chystaných filmů mělo zásadní význam pro transparentní přerozdělení dotací,“ doplnil Řehák.

Kdo chtěl podporu a kdo ji dostane?

Mezi přihlášenými projekty byla zastoupena široká paleta žánrů a témat od sociálních a vztahových dramat, přes psychologické či historické drama, experimentální film, mystery drama až po pohádku. Pestrost žánrů a témat poukazuje na barvitost prostředí a široké možnosti využití lokací Ústeckého kraje, tak jak jej dlouhodobě vnímají a využívají filmoví tvůrci.

Podporu 600 tisíc korun získal snímek Ukousnutý měsíc, za kterým stojí oceňovaný scénárista Ivan Arsenjev (Moje slunce Mad, Krajina ve stínu, aj.) a mladý režisér Tomáš Pavlíček (Chata na prodej, Parádně pokecal). Snímek zpracovává aktuální téma krize současné české rodiny na pozadí střetu dvou zcela odlišných kulturních prostředí. Více než polovina filmu bude přímo situována do Ústí nad Labem a blízkého okolí.

Podporu 500 tisíc korun získaly psychologické drama Oběť režiséra Michala Blaška a mystery drama odehrávající se v kulisách krajiny bývalých Sudet s názvem Wirbel v režii na poli celovečerních filmů debutujícího Tomáše Hubáčka. U snímku Wirbel byla mj. oceněna podpora environmentální tématiky, která skýtá možnost pro posílení pozitivního vnímání Ústeckého kraje.

Podporu 400 tisíc korun získal autorský film Už tě nemám rád režiséra a scénáristy Zdeňka Jiráského, který je mj. držitel Českého lva za snímek Poupata. Snímek je klasickou road movie mapující vztah a cestu dvou postav teenagerů z rozdílných prostředí, který dle hodnocení komise skýtá značný potenciál na domácích i zahraničních festivalech.

„Na první snímek s finanční podporou Ústeckého kraje se můžeme těšit již v příštím roce. V polovině roku 2022 by měl přijít do kin snímek Oběť režiséra Michala Blaška. Dotační titul na podporu českého filmu plánuje vyhlásit Ústecký kraj i pro letošní rok. Na jaře měla být vyhlášena výzva s podobnou alokací prostředků,“ doplňuje Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje, která dotační titul zajišťuje.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru