Středa 25. listopad 2020
Svátek má Kateřina

Ústecký kraj – V Ústeckém kraji pokračují několikátým dnem povolební vyjednávání. Ve hře je ještě několik možných koalic, ať už s vítězem voleb ANO, či bez něj.

V povolebních říjnových dnech se vyjednávací tým Pirátů sešel se zástupci hnutí STAN, koalice Spojenci pro Kraj a hnutí ANO. „Vyjednávací tým měl a má především na paměti potřebu změny v kraji a programové průniky s potenciálními koaličními partnery. Z tohoto pohledu nemají Piráti zájem na jednání o koalici s ODS, s níž takových programových průniků mnoho nevidí (SPD a KSČM si Piráti zapovídají ve své povolební strategii a koalici Lepší Sever berou jako programově a ideově zcela nekompatibilní),“ uvedli Piráti ve středečním prohlášení.

Pirátské straně tak v současnosti dává největší smysl spolupráce na půdorysu ANO, STAN, Pirátů.

„Vzhledem k drtivému vítězství je ANO jasným vedoucím koaličního vyjednávání. Po čtyřech letech opoziční spolupráce s ODS se netváří jako otevřené jiným možnostem bez ODS – a o takových možnostech ani nejedná,“ sděluje Kateřina Stojanová, mluvčí pirátského vyjednávacího zastupitelského týmu. „Pozici ANO a nárok hnutí na pozici hejtmana a jejich výběr partnerů pro další jednání plně respektujeme,“ dodává.

V posledních dnech se podle zveřejněných informací Pirátů iniciativou části svých členů Spojenci sami dostali na stůl jako třetí koaliční partner k ANO a ODS. Piráty prosazovaný vyjednávací blok s největšími programovými a ideovými průniky STAN – Piráti – Spojenci se tak neutvořil. „Koalice ANO – ODS – Spojenci pro kraj (TOP09, Zelení, KAN, LES a další regionální subjekty) tak je spolu s původním řešením ANO – ODS – STAN nejpravděpodobnější,“ hodnotí situaci Piráti.

Početně s převahou v zastupitelstvu by vycházela ještě koalice ODS – STAN – Piráti – Spojenci pro kraj a Lepší Sever (pokud by se pro Piráty a STAN nakonec ukázala přijatelnější spolupráce s Lepším Severem než s ANO). Ani STAN totiž nemůže jít do koalice s SPD a KSČM, stejně jako Piráti.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací