Pátek 22. leden 2021
Svátek má Slavomír

ČR – Městská policie v Mostě zaregistrovala několik porušení vládního nařízení o stavu nouze. Strážníci našli dvě hospody, kde bylo více lidí. A mají také příklady, kdy se lidé venku shlukují, i když to je právě to, čemu chce vláda zabránit a zamezit nekontrolovatelnému šíření nákazy Covid-19. Jak ukazují záběry ze sociálních sítí, z omezení volného pohybu si někteří lidé nic nedělají po celé republice.

Dodržování vládního nařízení má ochránit občany a zejména zranitelné osoby, jako jsou senioři a dlouhodobě nemocní, od onemocnění. Takové osoby má většina z nás v rodině nebo mezi blízkými přáteli. „Jedním z nejdůležitějších opatření, jehož dodržování budeme v době karantény kontrolovat, je omezení mezilidského kontaktu,“ říká mluvčí Policie ČR David Schön. „Není naším cílem působit represivně a kohokoliv trestat, jde o to zabránit rizikovým situacím, kterým je shromažďování osob. Věříme, že občané budou dbát dodržování všech opatření a nebudou riskovat zdraví své i ostatních,“ dodává policista.

V Mostě s tím mají již zkušenost. „Ve dvou případech jsme v posledních dnech bohužel zjistili porušení nařízení uzavření provozovny restaurace, kde se nacházela větší skupina osob. Restaurace byly na základě výzvy strážníků okamžitě uzavřeny a události jsme oznámili správnímu orgánu. V těchto situacích nemohou provozovatelé restaurací v žádném případě počítat s řešením domluvou,“ upozornil Jaroslav Hrvol, ředitel Městské policie Most.

Strážníci v Mostě také od pondělí 16. března řešili několik případů porušení nařízení ve stavu nouze, kdy je zakázán volný pohyb osob s výjimkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, za rodinou a dalších nezbytných cest.

„V případě, že policisté během preventivního dohledu zjistí porušování nařízení vlády ČR v souvislosti s karanténou, tak v souladu s § 43 zákona o Policii ČR přikáží konkrétním osobám dodržování tohoto zákazu a vykáží je z místa, popřípadě použijí jiná oprávnění podle právních předpisů,“ uvedl David Schön.

Každý je povinen bez zbytečného odkladu uposlechnout výzvy anebo pokynu policisty. Neuposlechnutí výzvy je přestupkem proti veřejnému pořádku podle § 5 zákona o některých přestupcích a lze za něj uložit pokutu do 10 tisíc korun.

Šíření nemoci COVID-19 může být posuzováno jako trestný čin. Vzhledem k tomu, že dospělí a zejména děti nemusejí mít příznaky nemoci před jejím propuknutím, a přesto mohou koronavirus přenášet, neměli by se proto zdržovat ve skupinách na veřejném prostranství, kde mohou přijít do kontaktu s jinými osobami.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací