Sobota 22. září 2018
Svátek má Darina

Terezín - Terezín se přenese zpátky do historie. V pátek 6. a sobotu 7. října se v prostorách terezínské pevnosti budou odehrávat Josefínské slavnosti. Ty jsou již tradičně pořádány u příležitosti výročí založení města a pevnosti Terezín a patří mezi největší historické slavnosti situované do doby 18. století v Evropě. Jde o připomínku slavné historie Terezína.

Na Josefínských slavnostech se ocitnete v 18. století, v době pruských válek a budete tak moci poznat tehdejší život, především ten vojenský a válečný. Čeká vás vojenská paráda, přehlídky, ukázky výcviku, velkolepá denní i noční bitva či ukázky dobových řemesel. Těšit se můžete i na příjezd císařovny Marie Terezie.

Marie Terezie, dcera císaře Karla IV., jež usedla po smrti císaře na trůn, rozhodla v zájmu ochrany země před vpády pruských vojsk zbudovat dvě pevnosti, aby chránily severní hranice její říše. V úterý 10. října 1780 byl položen základní kámen k výstavbě pevnosti, která byla pojmenována na počest císařovny Theresienstadt, či-li Terezín.

Program Josefínských slavností bude zahájen v pátek v 19 hodin slavnostním průvodem z Kavalíru 2 na náměstí ČSA. V sobotu slavnosti započnou od 10 hodin. První velkolepá bitevní ukázka odstartuje od 16 hodin, v 19 hodin bude zahájena noční bitva. Na závěr bude odpálen ohňostroj, v 19.30 hodin.

Josefínské slavnosti nabídnou i jarmark, vystoupení psů a koní, sokolnictví, silácké vystoupení, tanečnice Bolly Ladies a další zábavu.

Akce je součástí projektu Rodinného stříbra. Jedná se o projekt, který vznikl v zájmu udržení kontinuity a zachování nejvýznamnějších akcí celokrajského i nadregionálního významu, Ústecký kraj se na nich podílí poskytnutím finanční podpory, v některých případech i formou spolupořadatelství. Kraj má zájem identifikovat se s aktivitami uvedeného druhu a pomoci tak zachovat i dále předávat tradice.

Podívejte se na program Josefínských slavností

Pátek 6. října

  • 19:00 slavnostní průvod z Kavalíru 2 na náměstí ČSA

Sobota 7. října

  • 10:00 Otevření vojenského ležení a ukázky dobových řemesel na Kavalíru 2 (do 18:00)
  • 11:00 – 12:00 Zábavný program na jízdárně Terezín – výcvik psů a koní
  • 12:30 – 14:00 I. blok programu na Retranchementu 5: Vznešené umění lovu - Sokolnictví Falconia, ukázky dělostřelecké palby z podzemních kasemat bastionu 5, tanečnice BOLLY LADIES – vystoupení a minikurz tance, Jafar Železný Muž – silácké vystoupení
  • 13:45 Slavnostní průvod vojska z Kavalíru 2 na Retranchement 5
  • 14:00 Příjezd císařovny Marie Terezie a slavnostní zahájení oslav (Retranchement 5)
  • 15:00 – 16:00 Velkolepá bitevní ukázka – dobývání pevnosti Olomouc 1758 (1. část)
  • 16:15 – 18:00 II. blok programu na Retranchementu 5: Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o zlatý pětidukát Marie Terezie, tanečnice BOLLY LADIES - Kankán, ukázky dělostřelecké palby z podzemních kasemat bastionu 5, Jafar Železný Muž – silácké vystoupení, Od mamutíka po generála Laudona - vývoj palných a vrhacích zbraní
  • 19:00 Noční bitevní ukázka – dobývání pevnosti Olomouc 1758 (2. část)
  • 19:30 Závěrečný ohňostroj

 0410slavnostijosefinplakat

Aktuálně

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací