Úterý 26. září 2023
Svátek má Andrea

Žatec - Jedová chýše je expozicí určenou pro milovníky hororů a historie. Vydejte se na prohlídku rozsáhlých středověkých sklepů za tajemných psychedelických zvuků a ověřte si, zda máte pro strach uděláno. Druhá expozice s názvem muzeum Retro computer představuje sbírku počítačů ze 70 až 80. let minulého století.

Expozice Jedová chýše se nachází přímo pod restaurací U Zlatého beránka v Žatci. Dva sousedící domy jsou propojené tunelem vysokým 150 cm, vybudovaným za 2. světové války jako úniková cesta při bombardování. Vstupenku do Jedové chýše zakoupíte na baru v restauraci, na místě je možné zakoupit si občerstvení v podobě kávy či zákusku.

Expozice Retro computer představuje počítače používané za socialismu nejen v Československu, ale také ve světě (firem HP, Datapoint, Olivetti, Tesla, Commodore a další). Najdete zde přes 135 kusů funkční techniky. Některé neuvidíte v ČR ani v Evropě v technických muzeích, protože se jedná o ojedinělé rarity a katalogizované počítače. Soukromá sbírka Pavla Jambora z firmy OnlySoft.cz, kterou zapůjčil sociální firmě pro potřeby stálé expozice, je vhodná i pro vzdělávací účely pro školní kolektivy. Na třech pozicích je možné si zahrát počítačové hry 80. let.

Restauraci U Zlatého beránka najdete na adrese Hošťálkovo náměstí 138, což je v centru Žatce přímo za budovou radnice. Jedová chýše je otevřena vždy v sobotu od 11 do 17:30 hodin. Prohlídky sklepů nejsou vhodné pro osoby se špatnou pohyblivostí, doporučuje se vzít si pevnou obuv.

Cena vstupného do Jedové chýše

  • ​Jednotlivec 100 Kč (zápůjčka helmy v ceně)
  • Rodinné vstupné 250 Kč (2 dospělí + 1 dítě, 2.dítě zdarma)

Cena vstupného do expozice počítačů

  • Jednotné vstupné 80 Kč

Fotogalerie

 

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | Eděčínsko.cz | Linelab.cz TOPlist