Úterý 21. listopad 2017
Svátek má Albert
Archivováno

Krupka - Člověk si připadá jako když letí pár metrů nad zemí mezi stromy. „Však jsem si připadala jako pták,“ říká paní Marcela Jandáková z Teplic. O čem mluví? O jízdě lanovou dráhou na Komáří vížku.

Lanovka do Krušných hor. Foto: Miroslav Neumaier

Tento technický skvost se nachází v teplickém okrese, a to konkrétně v městě Krupka. Sedačková lanová dráha Bohosudov - Kněžiště vede z Bohosudova na Komáří vížku, což je jedno z dominantních míst Krušných hor. Visutá dráha byla zprovozněna v roce 1952 a jedná se tak po dvou-úsekové dráze na Sněžku, která již bohužel neexistuje, o druhou nejstarší provozovanou visutou lanovou dráhu v Česku a zároveň jde o nejdelší osobní lanovku u nás a ve střední Evropě.

Kdo neodolá, zažije nevšední výlet. Obsluha usadí pasažéra do sedačky a po rozsvícení signálu, že je čas, vyšle sedačku na dráhu. Rachot napínacích mechanismů vystřídá ticho a návštěvník se vznáší mezi stromy a může sledovat svět z pohledu ptáků. Čeká jej 2348 metrů dlouhá jízda, kterou urazí přibližně za 15 minut. Jak se sedačka pohybuje, místy je jen doslova desítky centimetrů nad zemí, jinde i třeba zhruba 20 metrů. Můžeme nerušeně sledovat střídání lesních porostů a hledět na zvěř, pokud se nějaká v terénu vyskytne. Po překonání hřebenu se v dálce objeví Komáří vížka.


  • „Každý týden kontrolujeme zavěšení sedaček, závlačky a šrouby,“ říkají technici.

Sedačka s pasažérem projíždí Horní Krupkou a pomalu se blíží k horní stanici. Lesy ustupují horským lukám a i z chladného ovzduší je poznat že jsme na horách. Jako monumenty lidské činnosti se zjevují dvě veliké vrtule elektráren, stojící na pláních, které se otvírají jako jeden z posledních pohledů ze sedačky. V tu chvíli vjíždíme do horní stanice a velebné ticho vystřídá rachot strojovny celého technického zázraku.

„Převýšení je cca osm set metrů mezi stanicemi. Je to krásné zařízení, ale musíme učinit vše pro zachování tohoto netradičního dopravního prostředku k rekreaci a turistice našich i zahraničních hostů. Od poloviny dubna do poloviny května budeme dělat revizi celého zařízení, takže provoz bude v tomto období omezen jen na víkendy,“ říká naší redakci Marek Ferenc, provozovatel lanové dráhy.

0203komarilanovka02

Nejstarší a nejdelší lanová dráha v Čechách: Najdeme ji v Krupce

Na Komáří vížce krom restaurace lze navštívit i pamětihodnost - kapli sv. Wolfganga, která je přístupna každý víkend od 11.00 do 18.00, a vidět nádherné přírodní scenérie.

Provoz lanové dráhy na Komáří vížku je celoroční, s výjimkou pravidelných oprav a revizí. V období od počátku dubna do konce září jezdí od 8:30 do 18:30 hodin, mezi 1. říjnem a 31. březnem končí provoz již v 16:30 hodin. Odjezdy jsou konány vždy ve 30. minutě každé hodiny. Na lanovce je možné přepravovat jízdní kola. Za rok vyveze lanovka na Komáří vížku 40 až 50 tisíc cestujících a 10 tisíc jízdních kol.

Cesta zpět po lanové dráze je opět úchvatný zážitek, kdy je možno sledovat panorama Českého středohoří a také spatřit město Teplice jako celek, takže vřele doporučujeme, pokud někdo nebude vědět co s volným víkendem.

0203komarilanovka03

Nejstarší a nejdelší lanová dráha v Čechách: Najdeme ji v Krupce

Aktuálně

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | Eděčínsko.cz | Sushenka.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací